Masáže a reflexní terapie

Na této stránce si dovolím představit mého manžela Víta Nouzovského. V popředí jeho zájmu z oblasti terapie a relaxace jsou masáže a reflexní terapie.

V  období r. 2005 -2006 absolvoval druhý stupeň kurzu u manželů Patakyových. Július Pataky je žákem Jiřího Janči a je znám nejen dlouholetou praxí s vynikajícími výsledky, ale také jako autor mnoha odborných knih. Jeho komplexní pohled na pacienta a postupné kroky k vyléčení nadchne každého, kdo pochopil, že zdraví má ve svých rukách.

Reflexní terapie je zjednodušeně řečeno dráždění reflexních plošek a bodů masírováním či mačkáním. Po odborném terapeutickém vyšetření by si měl pacient určené místo masírovat sám několikrát za den, aby aktivoval samoléčebný proces.

Většinou ale nestačí jen ošetřování určitých bodů. Pacient by měl přistoupit ke své nemoci komplexně a dešifrovat informaci, kterou mu nemoc sděluje. Většinou je potřeba změnit nevhodné stravovací návyky, zařadit pravidelný pitný režim, pohyb a v neposlední řadě každodenní relaxaci. Často souvisí s nemocí psychické problémy a každodenní stres.

Jedna z nejstarších, nejvíce používaných a nejoblíbenějších relaxačních a regeneračních metod jsou masáže. V r. 2010 manžel úspěšně absolvoval Masérský rekvalifikační kurz v Hradci Králové, kterou organizuje EduSpa College. Je držitelem certifikátu klasické (švédské) masáže jako masér pro sportovní a rekondiční masáže.

Slovo masáž je řeckého původu (massó – hníst, mačkat).

Klasická masáž je jedna z nejstarších manuálních technik, při které se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partií. Samotný sled hmatů a jejich provedení by měl vycházet ze základní znalosti svalového systému.

Nejstarší zmínky o masážích pochází z Mezopotámie, staré Číny a z Egypta a jsou datovány již od druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. Na území Evropy se masáž nejvíc proslavila ve starověkém Řecku, kde ji propagoval hlavně slavný řecký lékař té doby Hippokratés. Také v římské době byli masáže velmi oblíbené a běžně se tyto služby nabízely ve veřejných lázních.

Za otce moderního pojetí dnešní klasické masáže je považován švédský teolog a literát Peter Henrik Ling (1776-1839), který v 19. Století vybudoval ve Švédsku výukové masážní středisko. Právě on stanovil základní postupy a hmaty klasické masáže a z jeho „švédského pojetíˮ se vychází v masérské praxi v podstatě dodnes.

V současné době obliba masáží neustále stoupá, neboť lidé v dnešním náročném světě čím dál více vyhledávají pocit uvolnění a kompletní fyzické i psychické relaxace.

Masáže mají pozitivní dopad na celkový stav našeho organismu, řeší řadu zdravotních problémů a posilují a regenerují naše tělo i duši.

Pravidelná masáž je také velmi dobrým doplňkem při jakékoliv fyzické aktivitě. Zlepšuje naše výkony tím, že zvyšuje odolnost svalů, potlačuje vedlejší účinky cvičení (ztuhlost, bolest) a urychluje regeneraci svalů po cvičení.

V neposlední řadě se používá při rekonvalescenci po různých nemocech, úrazech a operacích.