Jóga

IMG_4486aweb

JÓGA JE VĚDA A UMĚNÍ, JAK POZNAT SÁM SEBE, JAK ZÍSKAT TĚLESNÉ A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ, JAK ŽÍT V MÍRU S CELÝM SVĚTEM I SÁM SE SEBOU, JAK DOSÁHNOUT TRVALÉHO ŠTĚSTÍ.

 

Když jsem byla malá holka, přivezl mi strýc z daleké ciziny velikánkou bonboniéru. Čokoládové bonbóny byly úhledně zabaleny do třpytivých pestrých papírků a pečlivě seřazeny podle chutí a barevných obalů. Přestože bylo bonbónů opravdu hodně, šetřila jsem si je, aby mi vydržely na dlouhou dobu. Každý den jsem se mohla těšit, že zase nějakou dobrůtku ochutnám a že mi s ní bude moc dobře.

Tak tohle pro mě dneska představuje JÓGA – veliká krabice lákavě zabalených bonbónků, které čekají na to, až si je rozbalím a vychutnám. Jóga – speciálně RADŽAJÓGA neboli jóga královská, nabízí nepřeberné množství léty osvědčených technik, ásan, doporučení, rad a postupů, které se postupně snažím „rozbalovat a vychutnávat“. Také jsou pečlivě seřazeny a po „ochutnání“ a hlavně pravidelném praktikování můžu pocítit účinky jak po stránce fyzické, tak psychické i duchovní. Tyto tři roviny můžeme pozorovat téměř v každé jógové technice. Pokud člověk ve svém životě některou rovinu zanedbá, dříve či později ho tato nerovnováha zastaví a donutí přehodnotit dosavadní život. Najít rovnováhu mezi těmito třemi aspekty je podle mého smysl a cíl života na zemi.

Jóga je jedna z mála oborů, která je naprosto komplexní. Není snad žádná oblast, které by se jóga nedotýkala. To mně vždy ohromovalo. Když jsem se po delší dobu hlouběji zabývala určitým tématem odjinud, nakonec jsem původ této tématiky opět našla v józe. To je opravdu kouzelné. Ať to byly afirmace, zákon přitažlivosti, práce s energií, pozitivní myšlení či pilátes.

Jóga vznikla v Indii zhruba před 4500 léty a je jednou z cest, která vede ke zkvalitnění života. Jóga je filozofie, ne náboženství. Dlouhou dobu byly mnohé techniky tajné a předávaly se jen z učitele na žáka.

Jóga je práce, cesta ale i radost na celý život. Můžeme začít teď hned a můžeme se z ní těšit do konce života. Jak bude dlouhý, to nikdo neví, ale ve společnosti s touto „dámou“ jak si jógu dovoluji nazvat, bude jistě smysluplnější, vitálnější a veselejší.

Tak co, už máte chuť si rozbalit první bonbón?

V září r. 2012 jsem se rozhodla rozšířit a prohloubit znalosti z oblasti jógy studiem na ŠKOLE JÓGY KARAKAL ve Frýdku-Místku. V dubnu jsem úspěšně složila zkoušky a získala OSVĚDČENÍ na cvičitele jógy II. třídy.

Moje seminární práce byla na téma: Stravování z pohledu jógy. Nyní je volně přístupná ve sloupci DOPORUČUJI.

Moc se těším, až se budu moci s někým z vás podělit s mými zkušenostmi i novými poznatky z oblasti jógy na kurzech, které bych ráda zahájila v září 2013 v našem novém působišti, které je v této době ve výstavbě.

Těším se, až otevřeme tu plnou krabici bonbónů spolu!

Ráda bych ještě poděkovala všem mým učitelům, kteří mi pomohli v těžkých chvílích a ukázali mi cestu, po které mohu bezpečně kráčet a od kterých jsem si vzala to nejlepší. Všem báječným učitelům z Karakalu, zvláště Zdeňkovi Šebestovi, který je svou vitalitou a elánem chodící reklama na jógu, Lence Kovalové, která kromě zaměstnání, kvalitního vedení školy a kurzů si najde čas na výtvarnou tvorbu, tím je mým velkým vzorem. Upřímné poděkování patří i Láďovi Lebedovi z Pardubic. Ukázal mi praktický život s jógou ve všech oblastech a význam i sílu každodenních rituálů, pravidelného cvičení, pití teplé vody, otužování a pocit sdílení v úzkém kruhu stejně naladěných přátel.